Milyen hangosan szólhat az autóban a zene?
Megállapítás:
- Nem belátható kereszteződés.
- Haladsz, a zene bömböl.
- Oldalról bejön egy villogó, szirénázó jármű.
- Nem láthatod, a zene miatt nem hallod.
- Ütköztök.
- Ki a hibás?
KRESZ szerint:
- 42. § Magatartás a megkülönböztető vagy figyelmeztető jelzéseket használó járművekkel szemben. (1) A megkülönböztető jelzéseket (villogó kék fényjelzést és szirénát vagy váltakozó hangmagasságú más hangjelzést) használó gépjármű, illetőleg minden ilyen gépjárművekkel kísért (közrefogott) zárt csoportban haladó, megkülönböztető fényjelzést használó gépjármű részére minden járművel, MINDEN HELYZETBEN ELSŐBBSÉGET KELL ADNI, és akadálytalan továbbhaladását – félrehúzódással és a szükséghez képest megállással – lehetővé kell tenni.
A mindenamihallas.hu szerint:
- Az autóban hallgatott hangos zene csökkenti a vezető képességét, hogy a hirtelen bekövetkező, váratlan eseményekre reagáljon.
- Kanadai kutatók kimutatták, hogy a reakcióidő akár 20 százalékkal is megnőhet a hangos zene hatására, ez a lassulás pedig még mérsékelt sebesség mellett is életveszélyes lehet. Az átlagos reakcióidő ¾ másodperc, és ha az autó 96 km/órás sebességgel halad, akkor is további húsz métert fog megtenni, mielőtt a fékrendszer lelassítja a járművet. A kutatók szerint a reakcióidő 95 dB hangerejű zene mellett 0,3 másodperccel nő, de az autó hifik még ennél is hangosabban szólhatnak, akár 110-120 dB maximumon, ami még nagyobb kockázatot jelent. Minél hangosabb a zene, a vezető annál hajlamosabb arra, hogy ne a környezetére koncentráljon, hanem a zene szövegére és ritmusára.
- De nem csupán a hangerő számít: 2002-ben egy izraeli kutató, Dr.Warren Brodsky kimutatta, hogy a zene tempója is hatással van a vezetőre. Állítása szerint azoknak az autósoknak, akik gyors tempójú zenét hallgatnak a kocsiban, kétszer több balesetük van, azokhoz képest, akik lassú zenét választanak. Minél gyorsabb a zene ritmusa (akár 120 ütem/perc), a vezetők annál több kockázatot vállalnak – például áthajtanak a piros lámpán, nem tudják olyan jól kontrollálni a mozdulataikat, és nehezebben veszik le a lábukat a gázpedálról.
- A legbiztonságosabb, ha vezetés közben egyáltalán nem hallgatunk zenét, de ha mégsem tudunk lemondani róla, akkor ne csak halkabbra tekerjük a hangerőt, hanem válasszunk lassabb tempójú (60-80 ütem/perc) dalt. Természetesen ez fontos figyelmeztetés a hangos zenét hallgató gyalogosok és kerékpározók számára is, hiszen nekik ugyanúgy figyelni kell a körülöttük közlekedőkre és a lehetséges veszélyekre.
Te tudod milyen esetekben kell indexelni és mit jelent a kellő időben?
Kellő időben? Mit jelent ez?
- Szerintem mielőtt rálépsz a fékre, illetve legalább 50 méterrel előbb, mint ahogy kikerülsz valamit. NEM AKKOR, AMIKOR MÁR TEKERED A KORMÁNYT!
- A táblák sem véletlenül vannak jóval a kereszteződés előtt!
- Ki tudja miért, de a kisteherautósok (akiken át sem lehet látni, hiszen zárt doboz van mögöttük), a luxusautóval rendelkezők ennek a témának az utolsó mondatáig ellenkezni fognak, de ők azok, akik annyira sokat vezetnek, hogy nekik már fárasztó ez a kézmozdulat.
Azért ez nem India vagy Srí Lanka:
Milyen esetekben kell indexelni?
- „Az irányváltoztatást – ide nem értve a körforgalmú útra történő bekanyarodást – a művelet előtt kellő időben megkezdett és annak befejezéséig folyamatosan adott irányjelzéssel kell jelezni.
- E rendelkezést kell alkalmazni a körforgalmú útról történő letérés esetében is.
- A jármű vezetője egyéb esetben (pl. útkereszteződésben kanyarodó főútvonalon való továbbhaladás esetén) is adhat irányjelzést, ha ezzel a továbbhaladási irányáról a közlekedés más résztvevői számára többlettájékoztatást ad, az irányjelzés azonban megtévesztő nem lehet.”
– áll a KRESZ-ben.
- Aki járművel irányt változtat:
- terelővonalat átlép,
- az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi,
- forgalmi sávot változtat,
- körforgalomból kilép,
- másik útra bekanyarodik,
- főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni.
https://www.youtube.com/watch?v=VOGKgoxa5v0
Pingback: Mi jut eszedbe, mikor egy BMW-t látsz meg a visszapillantódban? - KőbányaiSzaki.com