Improvizáció=Rögtönzés: az alkotás és előadás egyidejű folyamata.
A zenében az improvizációt sokoldalúan alkalmazzák. A régi zenei gyakorlatban számos olyan előadói megoldás alakult ki, amelynek jelölése nem volt szükséges, rábízták az előadóra.
A hangszerszólók, versenyművek, áriák zárlat előtti részében, az ún. kadenciában a mű szerzője improvizációs lehetőséget biztosított, ahol az előadó bemutathatta virtuozitását, fantáziáló képességét, rögtönözve feldolgozva a mű témáját. Fontos szerepet játszik még a jazz-muzsikában, a cigányzenében, a bluesban és még sorolhatnánk.
Ez a videó betekintést ad, hogy adott akkordra, milyen skálákat felhasználva improvizál a gitáros. Erről lentebb bővebben olvashatsz.
Ha megnézünk egy jazz sztenderdet, minden műnél megfigyelhetjük, hogy az előadó először eljátssza a témát, aztán azt elkezdi körüljárni. Erre több lehetőség van.
Akkor improvizálsz igazán jól, ha a zenekörnyezetbe beleillik amit játszol. Persze mondhatjuk, hogy ááá, ez valakinek csak úgy jön, mert akkora tehetség, a vérében van. Biztos van ilyen is, aki ennyire ráérez, VISZONT ennek nagyon komoly elmélete van, lásd a gitarpengeto.hu improvizálás elmélete cikkjében!
Pingback: Mit kell tudnia egy szóló és egy ritmus gitárosnak? - GitárPengető.hu
Pingback: Improvizálás elmélete « GitárPengető.hu